Prowadzisz firmę i interesuje Cię zakup hali stalowej? A może potrzebujesz więcej przestrzeni dla swojego dobrze prosperującego biznesu? Przydałaby Ci się dodatkowa hala produkcyjna? Hala magazynowa to bardzo dobra inwestycja wtedy, gdy szukasz dodatkowego miejsca do przechowywania towarów. Koszty związane z takim zakupem często jednak spędzają sen z powiek przedsiębiorcom. Od czego zależy cena za m2 hali stalowej? Na co zwracać uwagę podczas wyboru hali i o jakich kwestiach pamiętać?
Wybór hali magazynowej – o czym pamiętać przed zakupem?
Zanim wybierzesz halę magazynową na potrzeby własnego przedsiębiorstwa, dokładnie przemyśl czemu ma służyć i jakie potrzeby firmy spełniać. Dlaczego określenie tego jest tak bardzo istotne? Przede wszystkim dokładne określenie zastosowania hali pozwoli Ci wybrać jej najlepszy rodzaj hali, rozmiar i pozostałe parametry.
To ważne również pod względem zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanym produktom (szczególnie tym, które wymagają składowania w specjalnych warunkach). Zanim znajdziesz odpowiednią halę, warto dokładnie sprecyzować własne potrzeby. Jeśli w przyszłości chcesz rozbudować magazyn lub planujesz zainwestować np. hale stalowe, to warto określić takie potrzeby jeszcze przed zakupem.
Przed zakupem hali warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę konstrukcji stalowej, ale ewentualną rozbudowę hali, dostosowanie jej do zmieniających się potrzeb firmy czy pracowników, potencjalnych perspektyw rozwoju i doliczyć do ceny ewentualne modyfikacje hal w przyszłości. Jeśli rozważasz taką inwestycję dla swojej firmy, to zdecydowanie warto sprawdzić jakie hale magazynowe ma w ofercie firma Borga: https://www.borga.pl/. Jak wygląda proces budowlany hal stalowych? Zaczyna się od szczegółowej specyfikacji, po bardzo elastyczne planowanie i nowoczesną produkcję. Kolejne etapy to wybudowanie hali dzięki własnym ekipom remontowym i satysfakcja z gotowego projektu hali.
Od jakich czynników zależy cena hali stalowej ze metr kwadratowy?
Zastanawiasz się, w jaki sposób obliczyć cenę hali stalowej za metr kwadratowy? Aby to zrobić, musisz wziąć pod uwagę cztery najważniejsze czynniki:
- koszty przygotowawcze – na cenę zakupu hali wpływają koszty przygotowawcze, czyli kwoty pozwoleń na budowę i opłaty związane z odpowiednim przygotowaniem terenu
- koszty związane z budową hali – dotyczą zwykle projektu hali i opłat związanych z budową
- koszty wykończeniowe – to kwoty, które obejmują wszelkie materiały budowlane niezbędne do stworzenia hali
- koszty związane z eksploatacją i późniejszą rozbudową hali – to wszelkie koszty związane z użytkowaniem hali: od ogrzewania po oświetlenie i koszty napraw różnych części.
Jakie elementy muszą się znaleźć w kosztorysie hal stalowych?
Ostateczny kosztorys dotyczący hal obejmuje przede wszystkim przygotowanie indywidualnego projektu hali, produkcję i koszty z nią związane, dostawę oraz montaż zamówionej hali zgodnej z oczekiwaniami klienta. W kosztorysie muszą się znaleźć następujące informacje: projekt i dokładne obliczenia statyczne konstrukcji stalowej zgodne z obowiązującym prawem, szczegółowy opis konstrukcji wraz z elementami nośnymi, obudową ścian, strukturą dachu, rynnami, koszt dostawy materiałów na plac budowy i wykonania fundamentów, a także koszty związane z nadzorem budowlanym.
Na koszty ma wpływ także kształt dachu, rodzaj zastosowanej izolacji, materiały wykorzystane do obudowy wewnętrznej i izolacji ścian, elementy wyposażenia czyli np. System rynnowy, wentylacyjny, okna, bramy i poręcze.
Co warto wiedzieć o kosztach hal?
Wszystkie wymienione czynniki decydują o ostatecznym koszcie inwestycji jaką jest hala stalowa, dlatego należy je wziąć pod uwagę na etapie planowania takiego zakupu. Na ostateczną cenę budowy hali wpływa przede wszystkim rodzaj konstrukcji, wielkość budynku, wykorzystane materiały wykończeniowe do budowy hali.
Szacuje się, że 1 metr kwadratowy hali stalowej bez ocieplenia to ok. 300 – 600 zł netto. Natomiast w przypadku hal stalowych ocieplanych to dwukrotność podanych kwot. Na ostateczny koszt wpływa również stopień wykończenia hali, ceny dot. usług wykonawcy inwestycji i koszty materiałów. Tak samo wyceniane są na rynku hale rolnicze. Kluczowym aspektem jest wielkość budynku, aby określić dokładną wycenę, docelowa lokalizacja i wiele innych aspektów. Jeśli potrzebujesz właśnie takiej hali – należy dokładnie zwrócić uwagę na te kwestie.
Hale stalowe – czy to opłacalna inwestycja?
Odpowiednio zaprojektowane hale stalowe zgodne z wymaganiami klienta i prawem budowlanym są bardzo opłacalnymi inwestycjami dla każdego rodzaju biznesu. Aby taka inwestycja jak hala stalowa była dla Twojej firmy opłacalnym przedsięwzięciem, warto dobrze zaplanować jej budowę i wziąć pod uwagę wszystkie koszty, łącznie z kosztami eksploatacyjnymi. Jeśli szczegółowo określisz własne potrzeby dotyczące nowej przestrzeni magazynowej, to eksperci z firmy Borga.pl zaprojektują dla Ciebie halę dokładnie taką, jakiej potrzebujesz.