narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

odkurzacz od Makity
Dom i Ogród

Usprawnij swoją pracę i wybierz odkurzacz od Makity

Czyste miejsce pracy to nie tylko wygoda bezpośrednio przekładająca się na produktywność, lecz także mniejsze ryzyko wypadków. Jednak uprzątanie dużych ilości pyłków, drewnianych wiórów lub innych odpadów budowlanych wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu, jakim jest odkurzacz przemysłowy. Tego rodzaju urządzenia projektowane są z myślą o ekstremalnych warunkach pracy, dzięki czemu niestraszny im kurz, brud, a nawet wilgoć. Czym zatem powinien charakteryzować się dobry odkurzacz przemysłowy? 

Odkurzacz przemysłowy to sprzęt, który powinien mieć każdy fachowiec! 

Bałagan to jeden z największych wrogów produktywności – utrudnia poruszanie się wokół stanowiska pracy, powoduje szybsze zużycie się elektronarzędzi, a także znacząco zwiększa ryzyko wypadku. Co gorsza, zabrudzenia wydają się narastać bez końca, tym samym zmniejszając motywację do dalszego działania. 

Dlatego też najlepsze, co można zrobić, to na bieżąco walczyć z wszelkimi zanieczyszczeniami. Gruz oraz duże odpady można wrzucać do wiaderek i następnie wynosić do odpowiedniego kontenera na śmieci. Nieco gorzej jest jednak z sypkimi resztkami materiałów – w szczególności z drobinkami betonu, zapraw i klejów, a także wszechobecnym kurzem budowlanym. Tych zanieczyszczeń można pozbyć się tylko przy pomocy wydajnego odkurzacza przemysłowego. 

Urządzenia te są znacznie potężniejsze niż klasyczne warianty wykorzystywane do czyszczenia wnętrza przestrzeni mieszkalnych. Dobrej klasy odkurzacz przemysłowy, taki jak Makita VC2512L https://domitech.pl/product-pol-2414-Odkurzacz-przemyslowy-Makita-VC2512L.html, wyposażony jest w wydajny silnik elektryczny, zdolny do generowania podciśnienia odpowiadającego 21 kPa. Dzięki temu powietrze zasysane jest ze znacznie większą energią, co umożliwia sprawne usuwanie nie tylko drobnych zanieczyszczeń, lecz także gwoździ, śrub oraz całych bryłek gruzu. 

To jednak nie wszystko, co oferują sprzęty tej klasy. Odkurzacz przemysłowy Makita VC2512L wyposażony jest w pełnowymiarowe gniazdo sieciowe, pełniąc rolę swoistego przedłużacza. Co więcej, gniazdo może być sterowane automatycznie, dzięki czemu odkurzacz automatycznie włączy się po uruchomieniu podłączonego do niego elektronarzędzia. 

Będzie to wprost nieocenioną pomocą w trakcie wykonywania otworów wiertarką, obrabiania materiału szlifierką mimośrodową lub cięcia pilarką tarczową. Automatyczne gniazdko pozwoli w takim wypadku skupić się na wykonywanej pracy, eliminując konieczność manualnego włączania i wyłączania go. 

odkurzacz makita

Dlaczego na odkurzaczu przemysłowym nie warto oszczędzać? 

Często pierwszym odruchem związanym z zakupem odkurzacza przemysłowego jest chęć sięgnięcia po modele budżetowe – w końcu jak trudne może być zasysanie brudnego powietrza? Jest to jednak myślenie błędne i przede wszystkim niezwykle krótkowzroczne. 

Otóż od klasy odkurzacza przemysłowego zależy naprawdę wiele. Profesjonalne urządzenia, takie jak Makita VC2512L wyposażone są w wydajne silniki elektryczne, które dzięki przemyślanym systemom chłodzenia mogą działać przez wiele godzin bez ryzyka ich przegrzania. Jest to szczególnie ważne podczas wykorzystywania ich do odpylania wnętrz warsztatów oraz bieżącego sprzątania podczas kompleksowych prac remontowych. 

Silniki stosowane w odkurzaczach przemysłowych dedykowanych profesjonalistom, wyposażane są też w specjalne systemy filtracyjne o dużej przepustowości. Niemal całkowicie uniemożliwiają one dostanie się drobinek kurzu, wody lub innych zanieczyszczeń do wnętrza motoru elektrycznego, tym samym chroniąc go przed uszkodzeniem. Dzięki temu możliwe staje się wykorzystywanie odkurzaczy przemysłowych do sprzątania praktycznie każdego rodzaju zanieczyszczeń – wliczając w to również rozlaną wodę lub resztki wilgotnego gruzu. 

Nie można też zapomnieć o zdrowiu osób znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie odkurzaczy przemysłowych. Ze względu na ogromną ilość zanieczyszczonego powietrza przepływającego przez wnętrze urządzenia niezwykle ważne jest jego dokładne oczyszczanie. W przeciwnym wypadku z wydechu sprzętu będą się wydostawać szkodliwe drobinki potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia pyłków. 

Dlatego też kupując odkurzacz przemysłowy, warto upewnić się, że zastosowany w nim system filtracji spełnia wymogi określane przez normę EN 60335-2-69 i jest certyfikowany oznaczeniem „L” lub wyższym. Jednym z takich urządzeń jest popularna Makita VC2000L https://domitech.pl/product-pol-14408-Odkurzacz-Makita-VC2000L.html, której filtry zatrzymują ponad 99% drobnych pyłków o rozmiarze pojedynczej cząsteczki odpowiadającej 2 mikronom. 

Jak znaleźć odpowiedni odkurzacz przemysłowy? 

Wybierając odkurzacz przemysłowy, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, takich jak:

  • Moc odkurzacza – od tego parametru zależeć będzie wydajność odkurzacza. Im większa moc, tym urządzenie lepiej będzie radzić sobie z zasysaniem odpadów. 

  • Objętość pojemnika na zabrudzenia – odkurzacze z małymi zbiornikami są lekkie i łatwe w transporcie, jednak podczas pracy trzeba będzie często je opróżniać. 

  • Sposób czyszczenia filtra – podczas usuwania pyłów oraz resztek budowlanych filtr odkurzacza przemysłowego będzie się stopniowo zapychać. Dlatego też dobre urządzenie powinno być wyposażone w samoczyszczące się systemy filtracyjne lub rozwiązania umożliwiające ręczne otrzepywanie filtrów poprzez wciśnięcie specjalnego przycisku. 

  • Klasa filtracji – jest to, innymi słowy, zdolność filtra do wyłapywania zanieczyszczeń. Do podstawowych prac budowlanych w zupełności wystarczą urządzenia klasy „L”, podczas gdy do bardziej wymagających zadań warto wyposażyć się w sprzęty posiadające oznaczenie „M” lub „H”. 

Dobrze też, jeśli odkurzacz przemysłowy będzie posiadać zintegrowane gniazdko elektryczne. Umożliwi ono zasilanie dowolnych elektronarzędzi, a w przypadku bardziej zaawansowanych modeli, które ma w swojej ofercie sklep firmowy Makity https://domitech.pl/firm-pol-1387741761-Makita.html, również sterowanie pracą samego odkurzacza. 

Materiał zewnętrzny