Domowy warsztat to miejsce, w którym można majsterkować, wykonywać drobne naprawy, przywracać życie starym przedmiotom. Warsztat musi być praktyczny i funkcjonalny, ważne, aby zapewniał bezpieczeństwo oraz komfort pracy. Niezbędne jest odpowiednie wyposażenie, które pozwoli na wykonywanie zróżnicowanych prac. Ważnym elementem każdego warsztatu są narzędzie ścierne. Do czego można je wykorzystać? Jakie powinny znaleźć się w domowym warsztacie?
Wykorzystanie narzędzi ściernych w warunkach domowych
Narzędzia ścierne mają szerokie zastosowanie, zarówno w wielu dziedzinach przemysłu, jak i warunkach domowych. Służą do obróbki ręcznej, a także mechanicznej, z udziałem elektronarzędzi. Najczęściej przyjmują formę papierów i taśm ściernych, pilników, tarcz, walców oraz past polerskich. Czynności wykonane za pomocą narzędzi ściernych pozwalają zadbać o dom i najbliższe otoczenie. Dzięki nim można przygotować materiał do dalszej pracy np. usunąć starą farbę, a także wykończyć czy nadać połysk. Pozwalają zadbać o meble, ściany, barierki, elewacji i wiele innych elementów. Przydają się także do odrestaurowania mebli, odświeżenia roweru czy samochodu. Materiały ścierne mogą byś wykorzystywane do wygładzania różnych materiałów tj. drewno,lakier, ceramika czy kamień. Nie powinno ich zabraknąć w żadnych dobrze wyposażonym domowym warsztacie.
Z czego produkowane są materiały ścierne?
Wszystkie narzędzia ścierne składają się z dwóch elementów tj. ścierniwa oraz spoiwa. Do produkcji ścierniwa używany jest głównie elektrokorund i węglik krzemu, czyli karborund. Elektrokorund składa się przede wszystkim z tlenku glinu, jest niezwykle skuteczny, a jego twardość zależy od domieszek i mechanizmów krystalizacji. Ma szerokie zastosowanie. Materiały ścierne wykonane z karborundu, który powstaje w procesie przetapiania krzemu, są używane do szlifowania niezwykle twardych materiałów np. tytanu, ceramiki czy żelaznych odlewów. Pozostałe materiały szlifierskie to azotek boru i diament, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i służy m.in. do obróbki szkła.
Narzędzia do ścierania – rodzaje
Na rynku jest wiele różnych narzędzi ściernych. Główne z nich to:
- Narzędzia ścierne nasypowe – ścierniwo zamocowane jest za pomocą klejów do podłoża, którym może być papier, tkanina czy włóknina. Występuje w wielu formach, np. arkuszach, rolkach, taśmach, dlatego są wygodne w stosowaniu. Narzędzia tego typu różnią się rodzajem materiału, granulacją, wielkością i kształtem samego narzędzia. Najbardziej znanym materiami ściernym nasypowym jest papier ścierny.
- Narzędzia ścierne spojone – są złożone ze ścierniwa oraz spoiwa, które może być ceramiczne, żywiczne, magnetyzowane lub gumowe. Najbardziej znane narzędzia tego typu to pilniki, segmenty, ściernice, osełki ścierne, druty czy taśmy z warstwą ścierną. Różnią się wieloma elementami np. rodzajem materiału, wielkością ziarna, twardością ściernicy, rodzajem spoiwa itp. Narzędzia ścierne spojone stanowią najczęściej element sprzętów elektronicznych. Nadają się do wykorzystania w szlifierkach, dlatego powinny znaleźć się w warsztatach majsterkowiczów, którzy używają tego rodzaju sprzętów. Można nimi szlifować bardzo twarde materiały np. stal szlachetną, brąz, ceramikę, beton. Nadają także do tworzyw sztucznych i drewno.
- Pasty ścierne i polerskie – tego typu narzędzia składają się z mieszaniny ścierniwa i substancji wiążącej. Wyróżnia je konsystencja, która może być ciekła lub półpłynna. Pasty polerskie pozwalają usprawnić i przyśpieszyć proces ścierania i polerowania.
Materiały szlifierskie są niezbędne dla każdego majsterkowicza, pozwalają na sprawne wykonanie wielu prac. Wybierając narzędzia ścierne, warto zwrócić uwagę na wykorzystany rodzaj i rozmiar ziarna materiału ściernego, twardość, rodzaj spoiwa. To pozwoli dobrać narzędzia do swoich potrzeb i najczęściej wykonywanych prac.