Pilates jako program treningowy to wyjątkowa metoda jednoczesnego wzmacniania i mobilizowania mięśni. Program jest używany w połączeniu z techniką oddechową. Ćwiczenia koordynują i aktywują kręgosłup, obręcz barkową, mięśnie brzucha i biodra podczas. Metoda pilates przywraca również równowagę mięśniową w układzie mięśniowo-szkieletowym.
Co to jest pilates? – zasady
Joseph Pilates (twórca metody) podkreślał, że jego podejście ma podłoże filozoficzno-teoretyczne i jest czymś więcej niż tylko zbiorem ćwiczeń gimnastycznych – czyli metodą rozwijaną przez wiele lat na podstawie doświadczeń i obserwacji.
Sednem pilatesu jest program treningowy, który pozwala ciału poruszać się swobodniej, płynniej i w zrównoważony sposób. Metoda optymalnie wykorzystuje indywidualne warunki fizyczne, takie jak siła, gibkość i koordynacja oraz wymaga nieustannej dbałości o własne ciało podczas ćwiczeń.
Aby stworzyć połączenie między ciałem a umysłem, we wszystkich ćwiczeniach na podłodze obowiązują następujące zasady.
Pilates — kontrola i samoświadomość
Wszystkie ćwiczenia wymagają prawidłowej postawy i precyzyjnego, płynnego wykonywania ruchów, aby odnieść sukces. Ta umiejętność kontrolowania ruchu rozwija się na wszystkich poziomach ruchu, a wymagania rosną wraz ze złożonością sekwencji ruchowych.
Każde ćwiczenie musi być kontrolowane i ćwiczone bardzo świadomie. Świadomość ułożenia wszystkich części ciała uzyskuje się poprzez neutralne ułożenie kręgosłupa oraz użycie mięśni głębokich.
Nie chodzi o intensywność ruchu, ale o jakość, aktywację odpowiednich mięśni podczas ćwiczeń. Dobra technika prowadzi do sukcesu bezpiecznie i skutecznie.
Stabilny środek
W pilatesie nacisk kładziony jest na te same mięśnie, które kontrolują kluczowe obszary kręgosłupa, tak aby reszta ciała działała wydajnie.
W wymaganych pozycjach statycznych należy aktywować mięśnie podtrzymujące kręgosłup. Mięsień podtrzymujący lub grupa mięśni musi być przez pewien czas być utrzymywana w lekkim napięciu.
Każdy ruch w ćwiczeniach musi być wykonywany ze stabilnego środka i z odpowiednio aktywowaną siłownią.
Koncentracja
W pilatesie bardzo ważny jest związek między ciałem a umysłem. Jeśli podczas treningu skupimy się na mięśniach, możemy lepiej wykonywać ruch. Podczas każdego ćwiczenia należy być stale świadomym całego swojego ciała.
Należy zawsze starać się wykonać ćwiczenie tak poprawnie, jak to możliwe. Aby to zrobić, warto od początku do końca jasno określić cele ćwiczenia.
Zmysł pozycji i ruchu, tak zwana propriocepcja, to normalna świadomość pozycji i ruchu stawów i kończyn za pośrednictwem czucia nerwowego. Ten zmysł można wyćwiczyć i trzeba to robić nieustannie, aby móc się rozwijać. Zależy on od równowagi między ruchem a wzorcem ruchu. Ruch musi być wyczuwalny, a nie tylko wykonywany.
Precyzja
Podczas ćwiczeń pilates, ważne jest, aby skupić się na prawidłowym ruchu. Wielokrotne prawidłowe wykonanie umożliwia właściwy sukces treningowy. Podczas treningu nie można polegać na czystej sile fizycznej, ale trzeba zadbać o jakość ruchu.