narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

Budownictwo

Najpopularniejsze systemy kominowe w budownictwie

Każdy budynek mieszkalny powinien być wyposażony w taki komin, dzięki któremu użytkownikom mieszkania będzie żyło wygodnie i co najważniejsze bezpiecznie. W owoczesnym budownictwie stosuje się zazwyczaj takie systemy kominowe, które są o wiele prostsze w budowie, niż tradycyjne kominy murowane. Jakie wyróżnia się rodzaje systemów kominowych?

System kominowy – charakterystyka

We współczesnym budownictwie stosowane są takie rozwiązania, które umożliwiają szybkie i sprawne wznoszenie budynków oraz ich bezproblemowe wykańczanie. Dotyczy to nie tylko ich wznoszenia, lecz także instalacji oraz infrastruktury. Niezwykle ważną rolę w każdym obiekcie mieszkalnym odgrywa komin, którego istotnym zadaniem jest odprowadzanie spalin. Musi on być odpowiedni, gdyż tylko wówczas potrafi zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo.

Każdy system kominowy składa się z wkładu kominowego w postaci rury odprowadzającej spaliny oraz obudowy, w której jest umieszczany wkład. Do montażu systemu kominowego niezbędny jest zestaw akcesoriów takich jak: rury przyłączeniowe, termoizolacje, drzwiczki rewizyjne oraz wielu innych, dzięki którym konstrukcja jest kompletna.

Bardzo dobrym wyborem są systemy kominowe Pekabet. Powstają one z prefabrykowanych, gotowych do zamontowania elementów. Umożliwiają on sprawne odprowadzenie spalin z wielu urządzeń grzewczych. Oferowane produkty są wysokiej jakości oraz niezawodne podczas użytkowania.

Rodzaje systemów kominowych

Wszystkie kotły grzewcze potrzebują takiego komina, który będzie dobrze odprowadzał na zewnątrz domu produkty spalania. Niezależnie od tego, czy będzie to komin murowany, gotowy z prefabrykowanych elementów ceramiczny czy stalowy dwuścienny, to musi on być szczelny oraz trwały.

Ze względu na funkcję wyróżnia się:

– komin dymowy- odprowadzający spaliny z kotłów na paliwa stałe

– komin spalinowy- który to jest niezbędny w przypadku posiadania kotła na paliwa płynne i gazowe

– komin mokry -który to bardzo dobrze współpracuje z niskotemperaturowymi kondensacyjnymi kotłami gazowym

– komin suchy -który bardzo dobrze współpracuje z kotłami na paliwa stałe

W nowoczesnym budownictwie bardzo często stawia się na takie systemy, które są o wiele prostsze w budowie niż tradycyjne kominy. Wyróżnia się między innymi:

– komin do kotłów na paliwo stałe -który jest przeznaczony do współpracy z kotłami c.o. na węgiel, biomasę oraz z kominkami z otwartym paleniskiem. Taki model odprowadza spaliny suche o temperaturze od 200 do 600 st. C.

– komin dwuprzewodowy -który doskonale nadaje się do kotła z zamkniętą komorą spalania o temperaturze spalin nie wyższej niż 200 st. C.

Każdy komin powinien być odpowiednio dobrany do posiadanego kotła grzewczego. Inny trzeba wybrać do kotła na paliwa stałe lub kominka, a jeszcze inny do urządzenia grzewczego na gaz lub olej opałowy. Jeśli jest on prawidłowo dobrany, to wówczas zapewnia nie tylko długotrwały komfort cieplny, lecz także podnosi poziom bezpieczeństwa. Z kolei źle dobrany system kominowy może powodować zbyt duże zużycie paliwa, pojawianie się zabrudzeń na ścianach i suficie oraz osadzanie się sadzy.