narzednik.pl

Warsztat Dom i Ogród

hala budowa
Budownictwo

Hale namiotowe – potrzebujesz pozwolenia na budowę, czy wystarczy wniosek?

Hale namiotowe to ostatnimi czasy jedno z najpopularniejszych rozwiązań dla firm, które potrzebują obiektów przemysłowych do prowadzenia działalności. Rozstawienie ich zajmuje o wiele mniej czasu i nie jest tak drogie, jak standardowe murowanie budynku. Do tego, hale namiotowe mogą zostać w każdej chwili zdemontowane. Oznacza to, że nie potrzebujesz pozwolenia na budowę – teoretycznie! Jest jeden mały haczyk. Chcesz dowiedzieć się jaki? Szczegóły znajdziesz w kolejnych akapitach!

Zgłoszenie hali, czyli optymalizacja formalności

Hale namiotowe to konstrukcje tymczasowe, które w każdej chwili można zdemontować, bez konieczności stosowania złożonych procesów wyburzania. Oznacza to, że interesanci nie potrzebują pozwolenia na budowę – wystarczy samo zgłoszenie. Warto mimo wszystko pamiętać o tym, że istotny jest również czas, w którym hale namiotowe będą użytkowane. Otóż okres eksploatacji nie może przekroczyć 180 dni od momentu rozpoczęcia procesu budowy. 

Czy to znaczy, że hale namiotowe są obiektami tymczasowymi? Mogą być tak traktowane, lecz nie muszą. Spełniając określone wymogi prawne, mogą być one wykorzystywane na czas nieokreślony. W innym wypadku muszą zostać zdemontowane po upływie ww. 180 dni. 

Kiedy pozwolenie na budowę? Hale namiotowe bez tabu

Gdy chcesz korzystać z hali namiotowej przez czas nieokreślony, uzyskanie pozwolenia na budowę staje się obowiązkiem. Oczywiście nie oznacza to, że inwestycję w hale namiotowe musisz rozpocząć czasochłonną papierologią. Możliwe jest wzniesienie hali stalowej na podstawie zgłoszenia, a następnie pozyskanie pozwolenia na budowę przed ustawowo określonym czasem demontażu. Jest to rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które stają przed koniecznością pilnego zwiększenia przestrzeni magazynowej i nie traktują tej inwestycji przejściowo. 

Czy da się to wszystko obejść?

Teoretycznie tak. Wystarczy na jeden dzień złożyć halę i postawić ją na posesji firmy od nowa. Niemniej jednak rodzi się pytanie, czy takie działanie jest opłacalne lub w ogóle możliwe. Biorąc pod uwagę, że firmy potrzebujące hali bywają przeładowane (zarówno towarem, jak i narzędziami pracy), mogłoby być to zbyt skomplikowane logistycznie. 

Pojawia się zatem inne pytanie – czy warto stosować tego typu rozwiązania i czy nie lepiej po prostu przejść proces zdobywania pozwolenia na budowę? Gdy hala namiotowa stoi już na posesji firmy, o wiele łatwiej dokończyć wszelkie formalności z tym związane. 


Potrzebujesz dodatkowego wsparcia lub nie odpowiedzieliśmy na Twoje indywidualne pytanie? Każda sytuacja jest inna, dlatego warto interpretować ją pod kątem konkretnych przypadków. Skontaktuj się w tym celu z doświadczonymi specjalistami, którzy odpowiedzą na Twoje wątpliwości, pomogą wybrać odpowiednie rozwiązania, przeprowadzą finalizację całej transakcji i wytłumaczą od A do Z kwestie formalne na podstawie wiedzy oraz doświadczeń. Halenamiotoweuzywane.pl to miejsce, w którym spotkasz wielu wybitnych ekspertów. Przekonaj się o tym na własnym przykładzie i dołącz do grona zadowolonych klientów. Znajdziesz tam zarówno hale namiotowe używane, jak i nowe o zróżnicowanych wymiarach i parametrach.