Klej silikonowy to sposób na klejenie bardzo różnych elementów: od tworzyw sztucznych po sam silikon. Kiedy użyć kleju jednoskładnikowego, a kiedy wieloskładnikowego? Jaka jest różnica? Przeczytaj nasz wpis.
Czym wyróżnia się klej silikonowy?
Jedno- czy dwuskładnikowy klej silikonowy?
Czym wyróżnia się klej silikonowy?
Kleje silikonowe wykorzystywane są przede wszystkim do klejenia różnego rodzaju materiałów, które mogłyby rozpuścić inne kleje. Na przykład kleje Wacker Chemie możesz stosować do klejenia różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Mata silikonowa na metry także się podda klejeniu w ten sposób. Klejem tego typu można bowiem kleić również sam silikon. Podstawową zaletą tego typu produktów jest ich bardzo wysoka elastyczność i wytrzymałość. Sprawdzają się (podobnie jak same maty silikonowe) w temperaturach przekraczających 200 stopni Celsjusza. To zaś czyni z kleju silikonowego bardzo uniwersalny środek do klejenie.
Klej np. Elastosil E41 wytwarza się z kauczuku silikonowego, który cechuję się bardzo dobrą przyczepnością. To zaś sprawia, że klej można stosować nawet do bardzo kłopotliwych powierzchni, przy których nie sprawdzają się innego rodzaju środki. Silikon bez większych problemów wiąże się z aluminium, szkłem czy nawet ceramiką. Dodatkowym plusem jest brak konieczności stosowania środków gruntujących. Warto jednak dla zasady sięgnąć po odtłuszczacz w sprayu. Klej silikonowy pozwala na stworzenie elastycznej spoiny – to bardzo ważne przy łączeniu elementów, które powinny się w stosunku do siebie poruszać. Plusem jest także odporność na wysokie temperatury i możliwość stosowania przy materiałach, które odróżniają się od siebie współczynnikiem rozszerzalności cieplnej. Po tego typu produkty jak kleje Wacker sięga się np. w elektronice, elektrotechnice, budowie maszyn. Klei się nimi reflektory, transformatory, lampy.
Jedno- czy dwuskładnikowy klej silikonowy?
Wyróżniamy 2 typy klejów silikonowych:
- jednoskładnikowy klej silikonowy, który utwardza się już przy wilgotności powietrza w temperaturze pokojowej; ma dość charakterystyczny zapach, który następnie trzeba dokładnie wywietrzyć pomieszczenie, w którym stosowano klej. Cieszy się uznaniem ze względu na wysoką przyczepność do powierzchni. Minus to długi czas utwardzania, czasem do 12 godzin.
- dwuskładnikowy klej silikonowy, który utwardza się w temperaturach pokojowych i wyższych; wyróżnia się silikony addycyjne i kondensacyjne. Utwardzanie addycyjnych można opóźnić oraz przyspieszyć z pomocą katalizatorów oraz inhibitorów. Czasami wystarczy jedynie podwyższyć lub obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Ten klej traktowany jest jako szybko utwardzalny klej silikonowy.